Motto:

"Naše památky jsou sice němé,
ale často volají zoufale o pomoc"

Restaurování dvou pražských sousoší

7. 12. 2010

Sousoší Sv. Norberta, Václav a Zikmunda
Sousoší sv. Norberta, sv. Václava a sv. Zikmunda na Karlově mostě pomohou opravit studenti Restaurátorské sochařské školy Akademie výtvarných umění v Praze (AVU). Sponzorské peníze na restaurátorské práce zajistili premonstráti ze Strahovského kláštera.
Na tiskové konferenci po semináři o obnově památek to uvedl Evermond Gejza Šidlovský z Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Oprava sousoší vyjde podle předběžných odhadů na zhruba 400 000 korun.
Pomník je znečištěný prachovými částicemi, solnými deriváty ovzduší a poničený dřívějšími nevhodnými zákroky.
„Cítíme k tomu sousoší pocit zodpovědnosti, protože jsme ho jako řád nechali v roce 1853 postavit,“ řekl Šidlovský. Opravy z iniciativy premonstrátů zaplatí firma Kongresové centrum ILF. Peníze dostane Praha jako dar a použije je na restaurátorské práce na sousoší.
Zdroj: NovinkyCZ, ČTK

Do Žižky zatéká, oprava potrvá 1 rok
vloženo: 13. 4. 2010 13:13, autor: ČT24
Národní památník na Vítkově
Praha – Na rok a půl zakryje monumentální jezdeckou sochu na Vítkově lešení. Minulý týden začaly práce, které mají zajistit, aby se nepoškodila dlažba okolní terasy, brzy tedy vyroste kolem jedné z největších soch na světě lešení. Samotnému restaurování předchází ještě průzkum. Socha se měla opravovat už při nedávné rekonstrukci celého vítkovského památníku, kvůli nákladnosti a náročnosti byly ale odloženy.


Za šedesát let, kdy shlíží na Prahu, byla socha husitského vojevůdce opravována dvakrát. V současné době bronzový plášť sochy i její ocelové prvky korodují, generální oprava je už nevyhnutelná. „Do sochy zatéká, dochází k poměrně velké korozi ocelových prvků,“ potvrdil náměstek pro investiční rozvoj Milan Plaček z Národního muzea, které je správcem sochy.
Rozměrný bronzový pomník – vysoký devět metrů, široký pět, dlouhý 9,6 metru a vážící 16,5 tuny – bude rekonstruovat firma Houska a Douda, kterou muzeum vybralo ve výběrovém řízení. Stejná firma pracovala také na opravě trig na střeše Národního divadla nebo jezdecké sochy Jiřího z Poděbrad.
Restaurátorský průzkum by měl mimo jiné rozhodnout o tom, zda bude socha rekonstruována na místě nebo přenesena do ateliéru. Do konce května restaurátoři také vyberou metodu, kterou se socha bude opravovat.
Jednou z možností je, že jednotlivé části z celkem sto dvaceti, z nichž některé váží i dvě stě kilo, budou sneseny pomocí jeřábu k podstavci a konstrukce pod sochou se postaví znovu. „Druhou variantou je vybourat železobetonové konstrukce v nohách, udělat nové a zachovat část vnitřní konstrukce,“ doplnil restaurátor Ivan Houska.
Rekonstrukci, která bude stát 30 milionů korun, z větší části zaplatí ministerstvo kultury. Dokončena by měla být do listopadu 2011.

Zajímavé je srovnání prostředků, které budou na opravy obou monumentálních soch použity.
První bude restaurována ze soukromých prostředků.
Nemluvě o předsudcích vůči církvi Premonstráti zajistili určitý obnos a učinili poptávku.
Restaurování kamenného sousoší je práce nákladná, proto ji provedou studenti AVU, kteří budou pracovat pouze za režijní cenu. Prostě víc peněz není! Zaplacen tak bude pouze materiál potřebný při restauraci, lešení a odborný pedagogický dozor. V případě komerční zakázky by se suma na resTolik zdroje k restaurování obou významných soch na Karlově mostě.taurování zvýšila řádově o 1 milion korun.
V druhém případě došlo k výběrovému řízení před více než jedním rokem. Řízení vypsalo Národní Muzeum s dotací Ministerstva Kultury.
Jak byl vybrán dodavatel, na základě jakých kritérií to se na webu dotyčné instituce nedovíme.
Sdělovacími prostředky byla uveřejněna pouze výše zmíněná informace.
Restaurátoři ještě neprovedli sondu, nepředstavili tudíž relevantní restaurátorský záměr, ale ze státních fondů v době krize bylo přislíbeno 30 milionů korun.
Pravděpodobně se týká nejen o sochu, ale také o podstavec k ní.
Socha bude zbavena nežádoucích oprav, bude vyměněna vnitřní armatura za nerezovou, socha vytmelena, některé díly možná vyměněny, a provedena sanace povrchu bronzového památníku.
Prvotní byl v tomto případě zájem správce památky, poptáván byl restaurátorský zásah. Na základ+ě výběrového řízení bylo vyčleněno 30 milionů korun.
Systém výběru byl zcela opačný, stejně jako výsledek.
Netřeba šetřit zadavatelem je stát, finance zajistí také stát.
Nezbývá než konstatovat s klasikem- PRO BONO PUBLICO
} else {

Uveřejněno v rubrice Ostatní | Komentáře: (0)

Comments are closed.