Motto:

"Naše památky jsou sice němé,
ale často volají zoufale o pomoc"

Nejde jen o Karlův most

10. 12. 2010

Malá bitva o Karlův most byla vybojována. Pánové Ševců a Kněžínek se mohou těšit na další trestní oznámení ze řad ochránců památek.
Vše se bohužel odehrává v rovině právě jen Karlova mostu. To, že by měl být někdo potrestán je nabíledni.
Takovým excesům by se však mělo předcházet. Kostlivci ve skříni nejsou a nikdy nebyli jen na právnické fakultě v Plzni. Jsou všude okolo nás. Při zadávání a vyhodnocování výběrových řízení na památky se dějí stejné věci jako při vyhodnocování zakázek na armádní výstroj, výběr mýtného nebo na restaurování velkých celků.
Ušití zakázky na míru je denní praxí. Zveřejnění výsledků výběrových řízení na tabuli zadávající instituce takzvaně v pátém patře u půdy je denní praxí.
Všechna výběrová řízení mají nějaké neduhy, i v kultuře!
Případ odvolání pana Darjanina je toho klasickou ukázkou.
Jsou ale i výběrová řízení, do kterých se nikdo moc nehrne, klasickým příkladem jsou přehnané požadavky zadavatelů na záruční dobu, která se v konkrétních případech šplhá až na 72 měsíců. To je 5 let, což u památek je doba, kdy sám restaurátor doporučuje zevrubné zkoumání stavu restaurovaného předmětu a většinou i jeho rekonzervaci.
Prostě všichni lítáme odezdi ke zdi a podstata lidské práce nám uniká.
Kvalitně odvedená práce a její adekvátní ohodnocení nejsou asi na pořadu dne.
Byrokratická kobyla táhne tam, kam chce a vesele si řehtá.
Politické strany se těchto problémů ve svých programech dotýkají jen velmi vágně odkazem na boj s korupcí, konkrétní případy však nikdo neřeší dokud to nebije do očí miliardovými zakázkami.
Jak je možné, že se nikdo nepozastaví například nad dobou realizace zakázek a honoráři.
Malý příklad v kauze o níž jsme psali nedávno, 30 mega melounů za jeden a půl roku. Vážně je potřebné knowhow a stav památky takový, že je čistý zisk firmy o 10 lidech, která samozřejmě dělá i další zakázky musí činit jen v tomto případě nejméně 15 míčů za rok, nebo je za tím i určitý obolus předaný zadavateli za přiklepnutí zakázky.
Pevně doufám, že tomu tak není. Nebo je opravdu něco shnilého ve státě českém?
Autor : žezlo

Uveřejněno v rubrice Ostatní | Komentáře: (0)

Comments are closed.