Motto:

"Naše památky jsou sice němé,
ale často volají zoufale o pomoc"

Výroba replik medailí

3. 12. 2012

 

Před Vánoci jsme byli osloveni zakázkou- výrobou replik medailí z XV. olympijských her v Helsinkách z roku 1952. Přáním zadavatele bylo vyrobit repliku dvou medailí levněji, než by byl běžný postup při výrobě kopie-tz., ze stejného materiálu, stejnou technikou a stejných rozměrech. Proto jsme museli zvolit jinou technologii výroby medailí.

postup výroby

postup výroby

Ze zadavatelem poskytnuté, již předešle vyrobené repliky z plastu, byl oboustranně sejmut otisk a vytvořeny voskové modely, které se poté museli ještě retušovat.  V této situaci by bylo vhodnější snímat otisk z originálu, ale reliéf nebyl setřený a aby se dále nereprodukovali vzniklé defekty, které samozřejmě byly na povrchu i v záhybech reliéfu. Bohužel originál je uložený v depozitu muzea a majitel měl k dispozici pouze plastovou repliku.

Voskové modely byly zaformovány do speciální formovací sádry na odlévání a odlity do kompozitní slitiny se zpevněním. Již kovové odlitky bylo zapotřebí mechanicky zušlechtit a připravit povrch na pokovení.  Pokovení se provádělo galvanickým vylučováním mosazného elektrolytu na povrchu. Dokončovací fáze spočívaly v umělém patinování a fixaci povrchu medailí.

reverz medaile

reverz medaile

averz medaile - replika z kovové kompozice

averz medaile - replika z kovové kompozice

} else {

Uveřejněno v rubrice Ostatní | Komentáře: (0)

Comments are closed.